Ajans Nedir?

Ajans Nedir?

Ajans kelimesinin kökeni latince agentia kelimesine dayanmaktadır. Agentia anlam olarak bilgi ve istihbarat toplayan kişi demektir. Günümüz modern dillerine Fransızca Agence kelimesinden girmiştir.

Ajans kelimesi yalın haliyle “harekete geçmek, ilerlemek; gerçekleştirmek, yapmak , eyleme teşvik; harekete devam etmek” olsada zaman içinde kelimenin algılanma, kullanılma biçimi değişiklikler göstermiştir. Örneğin: 1650’ler de, “aktif çalışma” anlamında, 1670’ler de, “güç kullanma veya etki yaratma” şeklinde de kullanılmıştır. 1861’de ise anlamı “Bir işin, bir başkası tarafından yapıldığı şirket/kuruluş.” olarak şekillenmiştir.

Pazarlama anlamında iş üreyen ajansları genellikle reklam ajansları olarak tanımlıyoruz. Bu anlamda Reklam ajansı, iletişimin son derece önemli olduğu ve firmaların hedef kitleleri ile iletişim kurmakta zorlandığı günümüz şartlarında en önemli hizmeti veren ajanslardan bir tanesidir. Yaratıcı fikirler ve çözüm önerileri ile müşterilerine en profesyonel hizmetleri veren reklam ajanslarının pek çok görevi ve sağladığı fayda vardır.

Ajansın günümüzde temsil ettiği iş, hizmet ve alanla ilgili olarak da tanımı değişmektedir. Örneğin haber ajansları için bir haberin kaynağına ulaşma, o haberi toplama ve yayma anlamında kullanılırken, emlak ajansları bir kişi ya da kurumu temsil eden yapılardır. Bu bağlamda birçok ajans çeşidinden bahsetmek mümkündür; Haber Ajansı, Reklam Ajansı, SEO Ajansı, Grafik Ajansı, Tasarım Ajans, Dijital Ajans, Organizasyon Ajansı, Cast Ajansı, Manken Ajansı, Kreatif Ajans, Pazarlama Ajansı, Hukuk Ajansı, Danışmanlık Ajansı, Kalkınma Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Marka Ajansı, Çevre Ajansı, Gençlik Ajansı, Yatırım Geliştirme Ajansı, Koordinasyon Ajansı, Kalkınma Ajansı, Araştırma Ajansı, Sanat Ajansı, Kültür Ajansı, Kurumsal Ajans, Web Tasarım Ajansı, Medya Ajansı, Film Ajansı, Video Ajansı, Fotoğraf Ajansı vb.