Logo Nedir?

Logo Nedir?

Bize sorulan en temel sorulardan biri, Logo tasarımı nedir? oluyor. Aslında herkes logo tasarımının ne olduğunu bilir ama tanımlamak güçlük çekebilir, çünkü logoyu tanımlamak için çok farklı bakış açıları ve parametreler gözeterek tanımlamak gerekir. Her an etrafımızda sayısız çoklukta logo görüyoruz. Adeta legolarla çevrelenmiş dünyada yaşıyoruz diyebiliriz. Siz de şu an etrafınıza bakarsanız, en az birkaç logo görebilirsiniz. Ben şu anda Sony, Asus, Benro, Hp, Canon, Samsung görüyorum. Ve bu sadece bulunduğum ortamda bir çırpıda sayabildiklerim, kapıdan dışarı çıktığımda sayısız örnekle karşılaşacağımı biliyorum.

Logodan bahsederken ilk aklımıza gelen marka ve marka kimliği oluyor.

Peki Markanız ve Marka Kimliğiniz, Logo aynı şey mi?

Bu üç kavram bize aynı gibi gelse de markanız, marka kimliğiniz ve logo tasarımınız arasında fark vardır ve aynı değildir.

Markanız bir bütün olarak algılanan kurumsal imajınızdır. Bu marka misyonunuz, vizyonunuz, hikayeniz ve marka stratejinizi içine alan bir bütündür. Markanızın ne olduğu ve markanızı nasıl inşaa ettiğinizi anlamak için işletmenizin yapısına bakmanız yeterli olacaktır.

Marka Kimliğiniz ise markanızın genel olarak görsel temsili ve algısıdır. Marka, dış dünyayla görsel olarak bu şekilde iletişim kurar ve elbette, logo tasarımınız marka kimliğinizin bir parçasıdır ve çevreyle iletişim dilinin kurulması açısından hayati önem taşır. Tabi logoyu tanımlamak için bundan daha fazlasını bilmeye ihtiyacımız var. Logo tasarlarken kullandığınız dil, yaptığınız tipografik seçimler, tercih ettiğiniz renkler, marka iletişiminizdeki görsel stil, kullanılan imgeler ve daha fazlası önemli rol oynar.

Yani logo, bir işaret, amblem, ya da tipografik çözüm veya her ikisinin kombinasyonu kullanılarak en basit şekliyle işinizin tanımı olarak ifade edilebilir ve işinizin mümkün olduğunca en basit görsel temsilidir.

Dünyaca en iyi ve bilinir logoların aynı zamanda basit olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nike'ın tik işareti, McDonald'ın altın kemerlerini düşünün lütfen.

Bağımsız semboller ve amblemli logo örnekleri
NFC Medya Örnek Logo
Kelime imleri veya Logotip logo örnekleri
NFC Medya Logo Nedir
Sembol ve Logotip kombinasyonlu logo örnekleri
NFC Medya Kurumsal Logo Hakkında

Peki ama logo ne yapar? işletmemize ne katkı sağlar, neden kurumsal yapımız, marka kimliğimiz için bu denli önemlidir?

Logo Tasarımı Ne Yapar?
Logo, markayı tanıtır ve ona karşı güven duymamızı sağlar.

Hedef kitle üzerinde güven inşaa etmek ve işletmenin bilinirliğini logo aracılığıyla daha pratik hale getirmek işletmenizin başarısında önemli bir rol oynar. Çünkü tanınmak ve güvenilir olmak satiş ve pazarlama açısından oldukça önemli iki kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Logonuzu bir yere, bir şeye, herhangi bir mecraya koyduğunuzda, resmen kurumsal olarak da “onay mührünü” vuruyor gibi oluruz. Yani logonuz bulunduğu her alanda bir şey ifade eder. Logo tasarımınızı bir şeye oturtarak, markanızın verdiği sözü yerine getirdiğini ve müşterilerinizin buna güvenebileceğini garanti etmiş olursunuz. Böylelikle marka ve hedef kitle arasında karşılıklı bir dil, bir anlama biçimi yaratılmış, kurulmuş olur.

Logo, Markanın En Temel Biçiminde Görsel Sunumudur ve sizi rekabette öne çıkarır.

Şirketiniz için farklı, alışılmışın dışında, ilgi uyandıran bir isim bulmanın yanı sıra, logo tasarımınızın orjinal, kreatif tasarımı da rekabet koşulları içinde avantaj kazanmanıza yardımcı olur. McDonalds vs Burger King'i düşünün. Yaygın olarak bilinen ve tanınan iki burger zinciri. Burger King daha iyi kalitede ve lezzette burgerlere sahipken, McDonald's tartışmalı olarak daha başarılı logoya sahip. Eminim şu an kafanızda McDonald's logosunu hemen canlandırabilirsiniz ama Burger King logosunu biraz bulanık şekillendireceksiniz. Çünkü beynimiz referans olarak hemen Altın Kemerleri o an çok yemek istediğimiz patates kızartmasına götürüyor ve markayla aramızda hemen geçmemizi istediği bir sıcak köprü kuruyor. Hem MCDonal’s ın M harfine de gönderme yaparak kurumsal kimliğiyle sıkı bir iletişime girmemizi sağlıyor.

Dolayısıyla logo tasarlarken markayı gerçek anlamda temsil ediyor olması o işletme için büyük başarı sayılabilir. Bazı firmalar tarihi derinliklerine, kimilerine, gelecek vizyonlarına vurgu yapan logolar tasarlatabilirler.Yani firma bize ne düşündürmek istiyorsa, onun karşılığı, ifade biçimi olan bir logoya sahip olduğunda başarılı bir logoya da sahip olmuş olur.