Logo Tasarımını Hangi Unsurlar Oluşturur

Logo Tasarımını Hangi Unsurlar Oluşturur

1. Tipografi (Logotype)

Tipografi logo tasarımındaki metindir. Bu genellikle işletme adınız olur, ancak bir slogan veya kısa açıklama da seçebilirsiniz. Eğer logonuzu tasarlarken görsel iletişim araçlarından Tipografi’yi seçtiyseniz bu markanızı bir simgesel kullanım biçimiyle sergilemek istemediğiniz anlamına gelir. Coca-Cola, Son Panasonıc örneklerinde olduğu gibi.

2. Logo İşareti (Amblem, Simge)

Logo daha önce de bahsettiğim gibi sadece tipografiden, amblem ve simgede ya da her ikisinin birleşiminden oluşabilir. Günümüzde global anlamda markalaşma sürecini ileri düzeye çıkartmış markaların logolarında type kısmını tamamen kaldırdıklarına şahit oluyoruz. Bu duruma en iyi örnek Apple ve Nike markalarıdır. Aslında bahsetmiş olduğumuz her iki tasarım yöntemi de markayı ve kurumu temsil etmeye yönelik tasarlanmaktadır. Genellikle sizlerin de hemen gözünde belireceği gibi logolarda tipografiye ağırlıklı olarak bir logo işareti yani amblem, sembol eşlik eder.

Bir kurum, kuruluşa ya da ürüne kimlik kazandıran, görüntülerle, sembollerle veya harflerle oluşturulan simgelere amblem diyoruz. Bazı firmalar, soyut,, bazıları metin tabanlı, bazıları da işletmelerinin ne hakkında faaliyet gösterdiğini tam anlamıyla temsil eden bir amblemi kullanmayı tercih ederler.

● Logo işareti, yani amblem, tek başına kullanılabilir yapıdadır, gerekli durumlarda marka ismine gerek duymadan da istenilen her alanda temsil yeteneğine sahiptir. Hedef kitle tarafından markanın hatırlanmasına büyük katkı sağlar.

● Logotype yani tipografi, marka ismini içerisinde barındırdığı için parçalanamaz bir yapıya sahiptir.

● Logotype evrensel bir alfabe kullanılarak hazırlanmalıdır. Eğer bir alfabeye bağlı kalarak hazırlanılmış ise okunma kolaylığı ve algılanması sadece o alfabeyi bilen kitle tarafından gerçekleşebilir.

● Tasarlanan amblemdeki mesaj doğru verildiği takdirde, amblemi gören kişi markanın faaliyet göstermiş olduğu sektörle alakalı çağrışım yapabilir.

3. Renk

Tipografi ve logo işaretinin (amblemin) ötesinde ve hatta öncesinde renk var. Farklı renkler farklı şeyleri iletir. Hedef kitlenizle logo aracılığıyla kurduğunuz iletişimin ilk etkileşim aracıdır. Örneğin: mavi renk, güveni ve kurumsal bir duruşu simgelemek için kullanılır. Mavi bu nedenle finans sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Yeşil genellikle doğal ve organik ürünler için kullanılır. Büyüme, doğa, açık hava, ferahlık ve taze olan her türlü kavramla ve duyguyla iletişim kurar. Turuncuyu ele alalım, canlılık, sıcaklık, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici değildir. Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Markanızın bu mesajları veren bir ses tonu olsun istiyorsanız, turuncu tamda size göre bir renk diyebiliriz.

Özetle renk, logo tasarımının önemli bir öğesidir ve ona can verir. Rengin logoya ne kadar güçlü bir etki yaptığını görebilmek açısından logonuzun hem renkli hemde siyah beyaz versiyonlarına bir bakın deriz.

4. Bağlam

Logo tasarımınızın içeriğe ihtiyacı vardır. Bir öyküsü, söyleyecek sözü olmalıdır logonun. İlişkilendirdiğiniz hikayesi, logonuzun hedef kitleyle duygusal, mantıksal bağlar kurmasını ve etkileşime girmesini sağlar.

Logonuzun ne zaman ve nerede uygulanacağını iyi düşünün ve bütün bu senaryolarda test edin. Web sitelerinde, mağaza cephelerinde, basılı materyallerde, reklam kampanyalarında ve daha pek çok yerde logo tasarımları görüyoruz. Logo tasarımınızın çok yönlü olması ve bir iletişim aracı olarak her mecrada ne olursa olsun etkin bir şekilde çalışıyor olması önemlidir.

Nike'ın logosu markanın kurucu ortağı Phillip Knight tarafından seçildi. Ancak bu, gönülsüz bir seçimdi. Philip Knight, “Sevmiyorum, ama üzerimde büyüyecek” diyordu bu logo için. Nike, aslında bir yunan mitolojisi tanrıçasıydı. Mitolojide Athena'nın evlatlarından bir tanesi olan Nike, zafer tanrıçasıdır ve çok hızlı koşma, uçma yeteneğine sahiptir. İnsan görünümündedir. Nike logo tasarımı aslında dünyanın en ikonik logolarından biri olarak değerlendirilebilir.

1995 yılında şirket, marka adını tamamen kaldırmayı seçti ve Swoosh'u (hızla hareket eden bir şeyin çıkardığı ses demek) yani amblemini şirketin tek logo markası olarak bıraktı.

Görülüyor ki kurucusunun duygusal olarak içine sinmemiş olsada, hem anlam hem de logoyu oluşturan unsurlar ve logonun bağlam değeri marka bilinirliğin sağlam bir şekilde oturmasına oldukça katkı sağlamış.