Pazarlama Alanında Hizmet Veren Ajans Türleri

Pazarlama Alanında Hizmet Veren Ajans Türleri

Pazarlama tarafında hizmet veren ajans türleri yaptıkları yaratıcı tasarım, üretiikleri özgün fikir ve yürüttükleri kampanyalarla işletmelerin marka değerine ve satış stratejilerine katkı sağlayan ajanslardır.

1.REKLAM AJANSI

Bu tür ajanslar Reklam Ajansı ya da Tam Hizmet Ajansları olarak da tanımlanır ve müşterilerinin reklamlarının tüm yönlerini yaratır, planlar ve yönetir. Tam hizmet veren bu tür Reklam Ajansları, reklamcılığın tüm araçlarını kullanır. Web siteleri tasarlamak, online mecralarda reklam üretmek, sosyal medya yönetimi yapmak, broşürler, kataloglar, doğrudan posta, basılı reklamlar, radyo ve TV reklamları, fuar tasarımları gibi reklam malzemeleri üreterek interaktif bir şekilde temsil ettiği işletmeye katma değer sağlamaya çalışır.

2.PAZARLAMA AJANSI

Geleneksel bir Reklam Ajansı ile bir Pazarlama Ajansı arasındaki temel fark, sundukları hizmetin hacmidir. Pazarlama ajansının gerçekleştirmesi gereken sayısız işlevi vardır. Bu işlevler arasında Reklam ajanslarının sunduğu hizmetlerinin yanı sıra, iş danışmanlığı, markalaşma, halkla ilişkiler, kampanya geliştirme, lansman, fuar, sempozyum, eğitim ve seminerler düzenlemek, arşivcilik, posta ve haber bültenleri hazırlamak vb. birçok iş tanımı bulunur.

3. MARKALAMA AJANSI

Marka veya marka kimliği ajansları genellikle Butik Ajanslar olarak adlandırılır. Markalaşma konusunda uzmanlaşmış ajanslar, logo tasarımı, marka ismi oluşturma, marka sloganı yaratma, reklam & tanıtım filmi gibi çeşitli hizmetleri kreatif olarak sunmaktadır. Markaya ve oluşturulan markanın imajının güçlendirilmesine odaklanan bu ajanslar, kreatif, zeka, düşünce ve hayal gücü açısından güçlü ekiplerle çalışmayı tercih eder, daha önce kullanılmamış, görülmeyen bir şeyi ortaya koymanın heyecanıyla motive olurlar.

4. DİJİTAL AJANS

İnternetin yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte dijital pazarlama da önem kazanmaya başladı. Dijital pazarlama alanındaki rekabet hız kazandı ve internet pazarlaması, sosyal medya ağları, e-ticaret, içerik pazarlaması gibi pazarlarda bu duruma paralel olarak en hızlı büyüyen pazarlar arasında yerini aldı. Bu durum özellikle dijital pazarlama konusunda uzmanlaşmış Dijital Ajans türünü de değerli hale getirmiş oldu. Dijital ajansların görevi web tasarım, mobil uygulama geliştirme gibi faaliyetlerin yanı sıra SEM (Arama Motoru Reklamları), SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları, içerik stratejisi oluşturma ve bu oluşturulan stratejiler pazarlama bütçeleri yönetimi gibi birçok alanı kapsamaktadır.

5. SOSYAL MEDYA AJANSI

Bu ajanslar sosyal medya ağlarında marka yaratma ve yönetme konusunda uzmanlaşmıştır. Günümüzde çok sayıda Sosyal Medya Ajansı faaliyet göstermektedir. Facebook, Twitter, YouTube, Pinterest, LinkedIn ve Instagram gibi mecralarda müşteri etkileşimi yaratan bu tür ajanslar, blogları yönetirler, bilgi-grafikler, videolar hazırlarlar, ilginç ve ilgi çekici içerikler oluşturarak markayı güçlendirmeye çalışırlar.

6. SEO AJANSI

SEO ajansı, arama motorlarının arama sonuçları sayfasında yüksek sıralamalar elde ederek bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını artırmak için çalışır. Genellikle, bir web sitesine sahip bir işletme, Google’da üst sıralarda çıkmak için deneyimli bir SEO ajansıyla çalışıyor. Detaylı ve uzun zamana yayılması gereken bu çalışma, istikrarlı bir şekilde devam edildiği takdirde etkin sonuçlar vermektedir.

7. MEDYA SATIN ALMA VE PLANLAMA AJANSI

Medya Planlama ve Satın Alma Ajansları genellikle TV, yazılı veya gazete, radyo, reklam panoları veya dış mekan ve çevrimiçi ve dijital dahil her türlü medyanın strateji, araştırma, planlama, satın alma, yürütme ve yerleştirme konularında müşterilerine hizmet verirler. Bu alandaki tecrübelerini planlama ve satın alma aşamasında etkin bir şekilde kullanarak müşterilerinin fayda sağlayacakları bir süreç yönetmiş olurlar.

8. PR AJANSI

Halkla ilişkiler yani (PR) Ajansları ve Reklam Ajansları aynı şeyleri hedefleyen fakat metot ve yöntemleri birbirinden farklı olan iki ajanstır. Ortak noktaları müşterileri teşvik etmek, markaya değer kazandırmak, bununla beraber marka kimliğinin mümkün olduğunca müşterilerinin gözünde başarılı, dürüst, önemli, heyecan verici veya alakalı görünmelerini sağlamak. Reklam ajansları tasarım ve yaratıcı fikirlerle farkındalık yaratırken Halkla ilişkiler Ajansları ise medya ilişkileri, itibar yönetimi, kriz iletişimi gibi pek çok iletişim sürecini stratejik bir şekilde ele alır. Basın bülteni dağıtımı, özel haber ve röportaj çalışmaları, TV program konuklukları gibi pek çok çalışmayla da hedef kitle ve basın ile olan ilişkinin temellerini sağlamlaştırır.

9. EVENT AJANSI

Etkinlik ajansları, işletmelerin ev sahipliği yapmak isteyebileceği bir dizi farklı özel etkinlik düzenlemesini organize edebilir. Törenler, kutlamalar, ürün lansmanları ve ürün sunumları, konserler, atölye çalışmaları, şirket açılışları, konferanslar ve halkı davet ettiğiniz etkinlikler bu konuda uzmanlaşmış etkinlik ajanslarının başarıyla gerçekleştireceği çalışmalardır.