Sosyal Medyayı Yönetim Süreçleri Nelerdir?

Sosyal Medyayı Yönetim Süreçleri Nelerdir?

Sosyal Medya Yönetim Platformlarının Doğru Seçilmesi

Sosyal Medya Yönetimi deyince hepimizin aklına muhakkak çeşitli sosyal medya mecraları geliyor. Facebook, Instagram, YouTube, Pinterest, Linkedin, Twitter bu sosyal medya ağlarından en popüler olanları.

kararımızı net bir şekilde vermemiz gerekir. Bireysel olarak yapabileceğiniz gibi kurumsal olarak ta sosyal medya yönetiminizi yapmanız mümkün. Kurumsal anlamdan daha verimli sonuçlar elde etmek istiyorsanız yetkin bir Reklam Ajansından da destek alabilirsiniz. Çünkü bu sürecin yönetilmesi profesyonellik gerektiren birçok adımı içerir. Birlikte yol alacağınız Reklam Ajansınız işletmenizin kurumsal kimliğiyle uyumlu olacak nitelikte, adeta işletmenizin bir parçası gibi hareket ederek süreci ilerletecektir. Sosyal Medya araçlarında yayınlayacağı içerik ve görsel tasarımlarını hem tecrübelerinden hem elde ettiği analiz sonuçlarından hem de işletmenizin değerlerinden yola çıkarak size maksimum faydayı sağlayacak şekilde yönetecektir.

Facebook

Sosyal Medya Platformlarının ağa babası ve öncüsü olan Facebook'un farklı geçmişlerden ve özelliklerden gelen yaklaşık 2,7 milyar aktif kullanıcısı var. Kullanıcı tabanına baktığımızda hem cinsiyetler hem de yaş grupları arasında bir denge olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu da, onu daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler için harika bir sosyal platform haline getiriyor.

İşinizi biraz kolaylaştıralım ve Sosyal Medya kanallarınızı seçerken doğru adımlar atabilmeniz için bazı sosyal medya platformlarına daha yakından bakalım.

Instagram

Instagram, çok fazla görsel içerik oluşturan markalar için harika bir Sosyal Medya kanalıdır. Instagram'ın kullanıcı profili erkek kullanıcılardan daha fazla kadın ve de daha genç bir kitle. Bu durum, moda, yaşam tarzı, sanat, spor veya diğer görsel odaklı endüstrilerle ilgili ürün veya hizmetler satan işletmeler için ideal olabilir.

Twitter

Twitter'ın dünya çapında 321 milyon aktif kullanıcısı var ve kullanıcıların anlık haberler ve trendleri takip etme eğilimlerinin olduğunu görüyoruz. Bu platform, sektörlerindeki popüler konular hakkında bir sohbete katılmak isteyen markalar için idealdir. Paylaşımlarınızla markanızı değerli bulabilecek muhataplarınızı etkilemeniz mümkün olacaktır.

LinkedIn

Farklı sektörlerde işletmelerin hedeflediği B2B markalar için sosyal medya platformu. LinkedIn ile şirket türüne, sektöre veya iş ünvanına göre içerik bulabilir, etkileşimde bulunabilir ve kişilerle paylaşabilirsiniz.

YouTube

YouTube, Google'dan sonra dünyanın ikinci büyük arama motoru. Kitlenizin katılımını sağlamak ve kitlenizle bağlantı kurmak için video içeriğinizi bu kanala yükleyebilirsiniz. Sınırsız video barındırma özelliği ile bu platformda işiniz ile ilgili istediğiniz kadar video içeriği yayınlayabilirsiniz. Kurumsal kimliğiniz, hizmet ve ürünlerinizin tanıtımı, duyurulması açısından oldukça dinamik ve etkili bir alan olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Pinterest

Pinterest, görüntü odaklı içerik paylaşmak için harika bir kanaldır. El sanatları, ev geliştirme, beslenme, fitness, moda, tasarım ve daha fazlası ile ilgilenen tüketiciler için bu platformu kullanmak neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Markanız iyi bir ürün ya da hizmet satıyorsa Pinterest faydalı olabilir.

Sosyal Medya Stratejilerinin Geliştirilmesi

Sosyal medya stratejisi geliştirmek çok önemlidir. Neden önemlidir. Çünkü oluşturduğunuz kampanyalarınızın her birinin pazarlama hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak bir adımdan bahsediyoruz. Hangi Sosyal Medya kanallarını kullanacağınıza karar verdikten sonra, ne sıklıkta yayın paylaşacağınızı ve ne tür içerik yayınlayacağınızı bu aşamada düşünmeniz gerekir. Reklam Ajanslarının Sosyal Medyasını Yönettiği firmaların hedef kitlesi hakkında bildikleri rehber niteliği taşır. Hangi tür içeriklerden mutlu olurlar? Toplumsal ve evrensel duyarlılıkları nelerdir? Sektörel İhtiyaçları, firmanın güçlü yanları ve yaşadıkları zorluklar neler? gibi konularda bilgi sahibi olmak ve ona göre stratejik planlama yapmaları gerekir. Bu planlamalar, kurumsal kimlik inşa sürecinin bir parçası olarak düşünülmeli, içerik ve görsel tasarımları bunu tamamlayacak şekilde oluşturulmalıdır.

Sosyal Medya Paylaşımlarında İstikrar Odaklı Olma

Sosyal Medya Yönetimi söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir. Her işletmenin yapısı ve profili birbirinden farklıdır. Sosyal Medya Yönetimi yapan her firmanın aldığı sonuçlar da birbirinden farklı olacaktır . Burada ki en önemli bir belirleyici unsur, oluşturduğunuz içeriği ne sıklıkta ve ne zaman yayınlamayı seçerseniz seçin, bunu tutarlı bir şekilde yapmanızdır.

Müşterileri etkileşimde tutmak ve takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız, sürekli olarak kaliteli içerik yayınlamanız gerekir. Bu süreci etkin ve sorunsuz yönetmenin yolu da bir sosyal medya programı oluşturmak ve bu programa sadık bir şekilde ilerlemek olacaktır.

Sosyal Medya Platformları için İçerik Oluşturulması ve Gönderilmesi

Sosyal medya yönetiminin büyük bir kısmı, kurumsal medya hesabı için sosyal medya içeriği oluşturmak ve yayınlamaktır. Bu sadece metin yazmayı değil, aynı zamanda görsel tasarım, fotoğraf veya video montajı şeklinde olabilir. İşletmeler hesaplarında iş, ürün ve hizmetlerine ek olarak, farklı kaynaklardan beslenerek yaratılan içerikleri de paylaşmak isteyebilirler. Sosyal medya yönetiminin bu yönü, hem işletme, hem sosyal medya platformları hem de kitlenizi derinlemesine tanımanızı ve anlamanızı gerektirir. Başarılı bir içerik yönetimi için hedef kitlenize en çok hangi tür içerik ve konuların hitap ettiğini de bilmeniz zorunlu kılar.

Takipçilere Yanıt Verme ve Etkileşime Geçme

Sosyal medya platformlarında hayranlara ve takipçilere yanıt vermek sosyal medya yönetiminin önemli bir parçasıdır. Sayfanızda bir kişi bir soru veya endişeyle yorum yaptığında, mükemmel bir müşteri hizmeti sunma şansı verir ve potansiyel müşterilerinizi etkilemenin fırsatını sunar. Her türden hedef kitleyle aktif ve içtenlikle etkileşime geçmek, ilişkiler kurmak, zaman içinde erişiminizi genişletmenize yardımcı olacak, hatta yeni bazı ticari bağlantılarınızın da ilk adımı olacaktır. Kurumsal yapısı oturmuş firmalar süreci daha ilgili, sakin, soru veya sorunla ilgili savunmaya eçmeden, tarafsız ve adil bir kurumsal dille yanıtlama eğitimindeyken, daha gelenekçi ve tutucu firmalar nasılsa ürünü sattım, satış sonrası beni ilgilendirmez yaklaşımıyla daha gerilimli dönüşler yapmaktadırlar. Müşteri memnuniyeti odaklı olmayan bu tür davranışların satışları da etkileyeceği unutulmamalıdır.

Sosyal Medya Reklam Kampanyalarının Oluşturulması

Sosyal Medya reklamları oluşturmak ve uygulamak, sosyal medya yönetiminin kaçınılmaz bir parçasıdır. Potansiyel müşterilerinizle, organik sosyal içerikler yoluyla bağlantı kurmak için yapabileceğiniz çok şey olabilir. Ancak ürün ya da hizmetlerinizi ön plana çıkarmak istediğiniz zamanlarda Sosyal Medya için oluşturacağınız reklamlar hedef kitlenize ulaşmanız ve görünürlüğünüzü artırmanız için gereklidir. Örneğin markanızla veya web sitenizle daha önce hiç karşılaşmamış olan kişileri Facebook veya instagram reklamınızla müşterileriniz arasına katabilirsiniz.

Yarışma ve Hediye, Çekiliş, Etkinlik Yönetimi

Sosyal Medya yarışmaları ve verilen hediyeler, hayranlarınızı veya takipçi tabanınızı büyütürken kitlenizi etkileşimde tutacaktır. İster basit, ister büyük bir hediye verin, bu bir diyalog kurma yoludur ve sayfalarınıza daha fazla trafik çekmenin etkili bir yöntemidir. Bir yarışmayı yönetmek, kurallar ve yönergeler oluşturmayı, gönderimleri kabul etmeyi, bir kazanan seçmeyi ve söz verilen ödül veya hediyeyi sahibine ulaştırmayı içerir. Verilen bütün sözlerin tutulması kurumsal güven açısından önemlidir.

Yönetim Sürecinde Performansı İzleme

Sosyal Medya kampanya sonuçlarını takip etmek ve ölçütlemek istersiniz. Kampanyalarınızın pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmadığını öğrenmenin tek yolu budur. Kaynaklarınızı en iyi şekilde kullanıp kullanmadığınıza bu raporlamalar sayesinde karar vermek verebilirsiniz. Performansınızı izlemek, iyileştirme planları yapmanıza yardımcı olacaktır. Neyin işe yarayıp yaramadığını öğrendikten sonra, sosyal medya stratejinizi geliştirmek ya da değiştirmek gerektiğine karar verebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Maliyetleri nasıl belirlenir?

Sosyal Medya Yönetim hizmetleri, çok çeşitli faktörlere bağlı olarak maliyet açısından büyük ölçüde farklılık gösterir:

Firmanın boyutu
Ne sıklıkla gönderme yapmayı planladığı
İstediği hizmetin türü
Hangi platformlarda içerik paylaşmak istediği
Organik takipçi kitleleri oluşturmak, bot, şişirilmiş takipçiler sahte bir kalabalıktır ve firmayla hiçbir şekilde etkileşim içinde olamayan, faydasız bir kalabalıktır.
İhtiyaç duyulan analitik seviye
Sosyal medya üzerinden müşteri temsilcisi hizmeti verip vermeyeceğiniz.