Web Site Tasarımı

Web Site Tasarımı

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı web sitelerinin görünümünü ve kullanıcı deneyimlerinin tasarlama sürecidir. Site içerisindeki düzen, renkler, görseller ele alınmaktadır. Ayrıca daha rahat ve akış halinde bir deneyim sunabilmesi açısından kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı da içermektedir. Yazılım ile oluşturulan site tasarımı markaların dijital pazarda mutlak sahip olması gereken unsurlar arasında yer alır.

Etkili, çarpıcı ve markanın mesajlarını doğru şekilde aktarabilen bir web tasarımı hedeflenen kitle ve marka arasında aracı görevini üstlenir. Kullanıcının beğenisini ve onayını kazanan bir web sitesi internette uzun bir ömre sahip olur.

Web Tasarım ve Yazılım Nasıl Yapılır?

Markanızın kimliğini yansıtan kaliteli bir site için;

 

Web Tasarım ve Kodlama Neleri İçeriyor?

Web tasarım ve kodlama birlikte çalışarak, markaların ihtiyacına göre oluşturulan web sitesinin görünümünü, işlevselliğini ve kullanıcı deneyimini bir araya getirir. Görsel tasarımla ilgilenirken kodlama ise işlevselliğini ön planda tutar. Kullanıcının ilgili bir şekilde web sitesi içerisinde dolaşabilmesi için;

 

Arayüz (UI) Tasarımı

Arayüz (UI) tasarımı, kullanıcıların web sitesiyle ilk etkileşime girdikleri alandır. Kullanıcının web sitesini etkileşimli olarak kullanmasını sağlayan düğmeler, formlar, menüler gibi öğeler barındırmaktadır. Arayüzü geliştirmek, kullanıcının deneyimini kolaylaştırır. Kullanıcının web sitesinde daha uzun vakit geçirmesini sağlar. Hedef kitlenin etkileşimini kazanmak için web sitesi ‘kullanılabilirlik’ niteliğini göz önüne alarak tasarlanmalıdır.

Kullanıcı Deneyim (UX) Tasarımı

Web sitesinde kullanıcıların yaşadıkları deneyimi çok daha iyi bir hale getirmek için site yapısının ve arayüzünün ‘kullanıcı’ odaklı tasarlanmasıdır. Arama, gezinme gibi etkileşimi kuvvetlendirecek öğeleri içerir.

Responsive Tasarım

Responsive tasarım; web sitesinin farklı boyutlardaki elektronik cihazlarla uyumlu olduğu ‘duyarlı’ tasarımdır. Kullanıcıların sıklıkla kullandığı mobil telefon, tablet gibi elektronik aletlerde de web sitesine ulaşılmasını mümkün kılan responsive tasarım, sayfaları esnek hale getirerek farklı ekran ölçülerine uyum sağlamasıdır.

Her türlü cihaza uyumlu olan tasarım sayesinde web sitesi daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşır. Böylece her türlü cihazdan erişilebilir bir yapıya sahip olan web site kendisini her cihazda sergileme imkanı bulur.

SEO Odaklı Tasarım

SEO (Search Engine Optimization), internet içerisinde yapılan aramalarda web sitesinin üst sıralarda çıkabilmesi için yapılan optimizasyon sürecidir. SEO; web sitesinin içeriğini, yapısal özelliğini, performansını ve kullanıcı deneyimini optimize ederek yapılan aramalarda markanın web sitesinin çok daha iyi anlaşılmasına ve değerlendirilmesine olanak sağlar.

SEO odaklı tasarım ise, web sitesinin kurulumunda hangi detaylara dikkat edilmesi gerektiğini bizlere göstermektedir. SEO odaklı tasarım, web sitesinin arama motorları için optimize ederek daha iyi sonuçlar elde etmeyi hedefler. Anahtar kelimelere odaklanarak arama motorlarının web sitesini daha iyi anlamasına olanak sağlayarak doğru ve anlamlı bağlantı metinleriyle birlikte uygun yönlendirmeleri gerçekleştirir.